• SŁONECZKA

• Miesiąc luty grupa Słoneczka rozpoczęła od tematyki kosmicznej. Dzieci nauczyły się odróżniać gwiazdy od planet, nauczyły się jak ważna jest praca astronauty i jak wiele trzeba umieć, żeby nim zostać i umieją nazwy planet w Układzie Słonecznym. Dzieci zapoznały się z postacią Mikołaja Kopernika.  Następnie skupiliśmy się na 4 żywiołach. Bez nich nie byłoby życia na Ziemi. Dzieci wiedzą też, że potrafią zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Umieją wymienić niszczycielskie skutki żywiołów: trzęsienia ziemi, powodzie, pożary, erupcje wulkanów. Dzieci wiedzą, kiedy żywioły nam pomagają, a kiedy zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. W czasie eksperymentu dowiedzieli się, jak ważne jest czyste powietrze, że ciepłe powietrze jest lekkie i się unosi – tak działają lampiony i balony. Przedszkolaki poznały sposoby praktycznego wykorzystania powietrza i ognia. Rozumieją, że zabawy z ogniem są niebezpieczne, stosują się do zakazu zabawy zapałkami czy zapalniczką.

W trakcie eksperymentowania dzieci dowiedziały  się na jakiej zasadzie działa wulkan. Poznali wyrazy związane z tą tematyką: wulkan, Etna, erupcja, lawa, krater.

Będąc w  dalszym ciągu  w tematyce podróżowania ukazano dzieciom, jak ważne i przyjemne jest podróżowanie, ile daje radości, jak wiele nas uczy. Podróżując, odkrywamy nowe lądy, poznajemy inny świat roślin i zwierząt. Ciekawią nas zabytki, ale też inna kultura czy obyczaje. Dzieci dowiedziały się, że na Ziemi są miejsca, w których jest zimno, i takie, gdzie panuje upał – poznali ludzi, którzy żyją w tych warunkach. Wiedzą, czym zajmuje się podróżnik i co jest potrzebne podczas podróży. Wiedzą też, co robi jest polarnik, jakiego używa sprzętu, co to są stacje badawcze. Zajęcia wzbogacały nasz słownik o różne wyrazy, np. równik, biegun, Inuita, igloo.

Pracując z mapą i globusem, dowiedzieli się, czym jest równik, potrafią wskazać rejony, gdzie jest bardzo gorąco. Dzieci potrafią wymienić nazwy zwierząt, które przystosowały się do tych warunków klimatycznych. W lutym dzieci poznały litery P i G oraz cyfrę 7. Dzieci doskonaliły umiejętność liczenia, porównywania liczebności zbiorów. Poznali znaki matematyczne <, >.

Czego będziemy się uczyć w marcu?

Tydzień: „Nadchodzi wiosna”

1. Nasza praca jest ważna

1. Witamina na wiosenną pogodę

1. Ptasie powroty